3 listopada 2016 r. podczas Muzealnego Czwartku otworzyliÅ›my wystawÄ™ zatytuÅ‚owanÄ… „Kopalnia strajkuje…” – strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981 r. PrzybyÅ‚ych goÅ›ci powitaÅ‚ Dyrektor Muzeum – Adam Plackowski.
Gościem i prelegentem była Pani Barbara Czyż - mysłowiczanka, posłanka na Sejm I kadencji, działaczka opozycji w PRL. Twórczyni mysłowickich struktur Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania.
Za swoje przekonania w stanie wojennym była dwukrotnie internowana - Darłówek, Gołdap), łącznie na okres ponad siedmiu miesięcy.
Barbara Czyż opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z działalnością w "Solidarności" oraz KPN-ie, o stanie wojennym, oraz o okresie przebywania w ośrodku odosobnienia w latach 1981 i 1982. Na ekspozycji zaprezentowaliśmy dokumenty i zdjęcia z prywatnego archiwum Barbary Czyż.
Wystawa "Kopalnia strajkuje" powstaÅ‚a z okazji 35 rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” i wypożyczona jest ze ÅšlÄ…skiego Centrum WolnoÅ›ci i SolidarnoÅ›ci.
Można obejrzeć w muzeum do 20 listopada 2016 r.
Dziękujemy za przybycie na Muzealny Czwartek Dyrektorowi IPN Katowice dr Andrzejowi Sznajderowi i Dyrektorowi CMP w Mysłowicach - Edwardowi Pruskiemu oraz szanownej publiczności. |