Otwarcie wystawy przygotowanej przez IPN - Warszawa, po艣wi臋conej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu by艂o okazj膮 do przypomnienia tej tragicznej postaci i czas贸w w jakich przysz艂o podejmowa膰 decyzje brzemienne w skutkach.
Spotkanie zaszczycili swoj膮 obecno艣ci膮: Prezydent Miasta - Edward Lasok, Przewodnicz膮cy Rady Miasta - Grzegorz 艁ukaszek i Dyrektor katowickiego Oddzia艂u IPN - Andrzej Sznajder.
Go艣ci przywita艂 dyr.Adama Plackowski oraz Prezydent Miasta Edward Lasok.
Prezydent Edward Lasok wyrazi艂 satysfakcj臋 z przedstawienia wystawy mieszka艅com Mys艂owic, przypomnia艂 r贸wnie偶 o fakcie nadania rondu w Janowie imienia rotmistrza.
Wyk艂ad oraz prezentacj臋 multimedialn膮 po艣wi臋con膮 rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu przedstawi艂 dr Adama Cyra z Pa艅stwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w O艣wi臋cimiu.
Publiczno艣膰 w g艂臋bokiej ciszy wys艂ucha艂a opowie艣ci o rotmistrzu Pileckim.
Prezentacja multimedialna i wystawa powsta艂y w oparciu o niedost臋pne dot膮d materia艂y z prywatnych archiw贸w. St膮d jej niezwyk艂y charakter i osobisty wyd藕wi臋k.
Droga patrioty i 偶o艂nierza u艂o偶y艂a si臋 w logiczny i tragiczny ci膮g wydarze艅.
Dwa rozkazy prze艂o偶onych rotmistrza Pileckiego zawa偶y艂y o jego losie: rozkaz dobrowolnego uwi臋zienia w KL Auschwitz (1940) gdzie przetrwa艂 ponad dwa lata, nim brawurowo zbieg艂 oraz rozkaz powrotu do Polski z misj膮 wywiadowcz膮 (1945).
Aresztowanie, brutalne 艣ledztwo, proces i 艣mier膰 - to koniec s艂u偶by rotmistrza Pileckiego. S艂u偶by w walce, kt贸rej w 贸wczesnej sytuacji geopolitycznej nie spos贸b by艂o wygra膰.
Honorowy Prezes Towarzystwa Opieki nad O艣wi臋cimiem,聽pani Stefania Kozio艂 m贸wi艂a o sta艂ej potrzebie kultywowania pami臋ci o wydarzeniach i osobach zas艂u偶onych dla Polski.
Dzi艣 tragiczna posta膰 rotmistrza Pileckiego wydobywana jest z mrok贸w zapomnienia.
Wystaw臋 urozmaici艂a okoliczno艣ciowa prezentacja broni WP w okresu II wojny 艣wiatowej, przygotowana przez p.Marka Praskiego.
Wystaw臋 ogl膮da膰 b臋dzie mo偶na do ko艅ca marca b.r. |