AKTUALNO娄CI O MUZEUM EKSPOZYCJA STA拢A EKSPOZYCJA CZASOWA BIBLIOTEKA LINKI KONTAKT
AKTUALNOI
O MUZEUM
EKSPOZYCJA STA
EKSPOZYCJA CZASOWA
BIBLIOTEKA
LINKI
KONTAKT
FILMY
OFERTA
odwiedzi鲁o nas
os贸b
Tragedia G贸rno艣l膮ska - historia i pami臋膰.

Marcowy 74 Muzealny Czwartek (6 marca 2014 r.) up艂yn膮艂 pod has艂em: „Tragedia G贸rno艣l膮ska – historia i pami臋膰”. W tym niezwykle ciekawym spotkaniu wsp贸艂organizowanym z Ruchem Autonomii 艢l膮ska Ko艂o Mys艂owice, zetkn臋艂y si臋 3 indywidualno艣ci: dr hab. Kazimierz Miroszewski – historyk, pracownik naukowy U艢, Alojzy Lysko – samorz膮dowiec, polityk, autor wielu ksi膮偶ek o tematyce historycznej i 艣l膮skiej oraz Marian Kulik – pasjonat historii 艣l膮ska, autor licznych artyku艂贸w prasowych. Ka偶dy z prowadz膮cych przedstawi艂 temat powojennej gehenny 艢l膮zak贸w na sw贸j indywidualny i autorski spos贸b.

Dr hab. K. Miroszewski sprecyzowa艂 przyczyny i przedstawi艂 skutki oraz skal臋 Tragedii G贸rno艣l膮skiej. Nakre艣li艂 histori臋 oboz贸w koncentracyjnych i oboz贸w pracy. I cho膰 wypowiedzi poszczeg贸lnych prelegent贸w nie skupia艂y si臋 tylko na przedstawieniu fakt贸w historycznych, to ta wypowied藕 by艂a niezwykle precyzyjna.

Wyst膮pienie Alojzego Lyski nacechowane by艂o du偶膮 doz膮 emocji, kt贸re udzieli艂y si臋 przyby艂ej publiczno艣ci. Pisarz zwr贸ci艂 przede wszystkim uwag臋 na dydaktyczn膮 i wychowawcz膮 rol臋 historii. Jego zdaniem w m艂odzie偶y nale偶y zaszczepi膰 wra偶liwo艣膰 historyczn膮, przywi膮zanie i mi艂o艣膰 do 艢l膮ska.

S艂owa „Tylko swojej ojczyzny masz s艂ucha膰...” kierowa艂 do wszystkich, kt贸rzy zasiadali na sali. Jako jedynego sposobu na odkupienie win wskazuj膮c na cele i potrzeb臋 utworzenia trwa艂ego 艣l膮skiego archetypu Logosu dla zrozumienia, przebaczenia i pogodzenia si臋 z upiorami naszej 艣l膮skiej przesz艂o艣ci.

Liczne pytania p艂yn膮ce ze strony publiczno艣ci, za ka偶dym razem odnosi艂y si臋 do 艂adunku emocjonalnego zaprezentowanego przez autora.

Trzeci prelegent - redaktor Marian Kulik jako kronikarz trudnych wydarze艅 opisuj膮cy losy konkretnych ludzi nada艂 innym, jak偶e osobistym tonem. Klimat imprezy dope艂ni艂 znakomicie spinaj膮cy ca艂o艣膰 komentarz w gwarze, w wykonaniu redaktora Leona S艂adka.

Sala muzealna wype艂niona by艂a po brzegi go艣膰mi z r贸偶nych 艣rodowisk. W艣r贸d publiczno艣ci obecna by艂a m艂odzie偶 i nauczyciele historii z Gimnazjum nr 2 w Mys艂owicach, przedstawiciele mys艂owickich stowarzysze艅, kt贸re dbaj膮 o popularyzowanie i promowanie rodzimej historii. Podczas spotkania mo偶na by艂o obejrze膰 wystaw臋 na temat obozu pracy przy kopalni Weso艂a, kt贸ry funkcjonowa艂 w latach 1945-1949 r., przygotowan膮 przez mys艂owickiego radnego Leona Kubic臋. Pomimo 偶e Muzealny Czwartek dobieg艂 ko艅ca, dyskusje nie ucich艂y i nadal trwa艂y w kuluarach. Wiele przyby艂ych os贸b by艂o bezpo艣rednio zwi膮zanych z Tragedi膮 G贸rno艣l膮sk膮.W obozach pracy, czy podczas zsy艂ki do ZSRR zgin臋li ich bliscy – ojcowie, wujkowie, kuzyni. Spotkanie w muzeum by艂o dowodem pami臋ci o losie tysi臋cy G贸rno艣l膮zak贸w po 1945 r.

Relacja filmowa ze spotkania w naszym muzeum - pod ni偶ej wskazanym adresem internetowym.

http://itvm.pl/index.php/kultura/item/1690-74-muzealny-czwartek-tragedia-gornoslaska-historia-i-pamiec

powr髏