AKTUALNO娄CI O MUZEUM EKSPOZYCJA STA拢A EKSPOZYCJA CZASOWA BIBLIOTEKA LINKI KONTAKT
AKTUALNOI
O MUZEUM
EKSPOZYCJA STA
EKSPOZYCJA CZASOWA
BIBLIOTEKA
LINKI
KONTAKT
FILMY
OFERTA
odwiedzi鲁o nas
os贸b
艢l膮sko - szwajcarskie spotkanie muzealne

Tematem wczorajszego spotkania muzealnego (21.06.2012 r.) wsp贸艂organizowanego wsp贸lnie z mys艂owickim ko艂em Ruchu Autonomii 艢l膮ska, by艂a sprawa istnienia i ewentualnej kodyfikacji j臋zyka 艣l膮skiego.

No w艂a艣nie j臋zyk, gwara, a mo偶e dialekt? Jak zaklasyfikowa膰 mow臋  艢l膮zak贸w? Na to pytanie pr贸bowa艂 odpowiedzie膰 pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiello艅skiego dr Artur Czesak, podczas swojego wyk艂adu.

Na przyk艂adzie kilku dialekt贸w mniejszo艣ci etnicznych, kt贸re zamieszkuj膮 teren Polski  oraz literatury pisanej po 艣l膮sku, stwierdzi艂, 偶e j臋zyk 艣l膮ski istnieje. W r臋kach 艢l膮zak贸w pozostaje jego piel臋gnacja i d膮偶enia do jego skodyfikowania.

Kolejny prelegent - Szwajcar, Pan Andreas Speiser – student eurpeistyki, lingwista opowiedzia艂 jak wygl膮da sprawa ochrony j臋zyk贸w m in. berne艅skiego i retroroma艅skiego w Szwajcarii.

Wskaza艂 kantony,  w kt贸rych ludno艣膰 pos艂uguje si臋 r贸偶nymi j臋zykami – niemieckim, francuskim czy w艂oskim, kt贸re przemieszane s膮 s艂ownictwem zaczerpni臋tym z gwary. Panuj膮ca w Szwajcarii „wieloj臋zykowo艣膰” jest uwarunkowana historycznie i nie stanowi problemu dla w艂adz Szwajcarii oraz samych obywateli.

Opr贸cz spraw lingwistycznych Pan Speiser ciekawie opwiedzia艂 o kulturze i zwyczajach panuj膮cych w r贸偶nych regionach Szwajcarii. Po wyk艂adzie cierpliwie odpowiada艂 na pytania zadawane przez publiczno艣膰. Przyby艂ym go艣ciom serdecznie dzi臋kujemy za wizyt臋 i zapraszamy na kolejne wyk艂ady i spotkania po wakacyjnej przerwie.

Luiza Rotkegel

powr髏