AKTUALNO娄CI O MUZEUM EKSPOZYCJA STA拢A EKSPOZYCJA CZASOWA BIBLIOTEKA LINKI KONTAKT
AKTUALNOI
O MUZEUM
EKSPOZYCJA STA
EKSPOZYCJA CZASOWA
BIBLIOTEKA
LINKI
KONTAKT
FILMY
OFERTA
odwiedzi鲁o nas
os贸b
Rok 呕o艂nierzy Tu艂aczy

"Wyb贸r tego roku zwi膮zany jest z Polakami, kt贸rych „rozrzuci艂a po k膮tach” ca艂ego 艣wiata zawierucha dziejowa. 75 lat temu wybuch II wojny 艣wiatowej doprowadzi艂 miliony obywateli Rzeczypospolitej do konieczno艣ci migracji. Ju偶 we wrze艣niu tysi膮ce polskich 偶o艂nierzy dosta艂o si臋 do niemieckich oflag贸w, gdzie przebywali podczas wojny. Po 17 wrze艣nia 1939 r. kolejne dziesi膮tki tysi臋cy dosta艂o si臋 do niewoli sowieckiej (trafili do syberyjskich 艂agr贸w, a wielu zosta艂o zamordowanych w: Katyniu, Miednoje, Twerze, Charkowie, W艂odzimierzu Wo艂y艅skim i innych miejscach ka藕ni). Wielu poprzez obozy internowania w Rumunii i na W臋grzech przedziera艂o si臋 do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii. Walczyli we wszystkich mo偶liwych kampaniach II wojny (Narwik, kampania francuska, Tobruk, na Atlantyku, Morzu P贸艂nocnym i Morzu 艢r贸dziemnym, w bitwie o Angli臋). Cz臋艣膰 z tych, kt贸rzy prze偶yli obozy sowieckie dosta艂a si臋 do Armii Polskiej genera艂a W艂adys艂awa Andersa. Z t膮 Armi膮 ponad 100 tys. Polak贸w ewakuowa艂o si臋 poprzez Persj臋, Bliski Wsch贸d do Italii, aby poprzez ca艂y P贸艂wysep Apeni艅ski d膮偶y膰 do Polski. Po drodze by艂y: Monte Cassino, Bolonia i inne miasta w艂oskie, wyzwalane przez polskich 偶o艂nierzy.

Ci, kt贸rym nie uda艂o si臋 „zd膮偶y膰 do Andersa” trafili do ludowego Wojska Polskiego i przeszli piek艂o walki pod Lenino, p贸藕niej patrzyli na krwawi膮cych po drugiej stronie Wis艂y Powsta艅c贸w Warszawskich (pr贸buj膮c na w艂asna r臋k臋 i艣膰 im z pomoc膮), nast臋pnie krwawili na Wale Pomorskim i w walkach o Budziszyn oraz odegrali sw膮 rol臋 w zdobyciu Berlina. Zd膮偶yli jeszcze wyzwoli膰 znaczn膮 cz臋艣膰 Czech. Latem 1944 r. nast膮pi艂y wydarzenia, kt贸re zn贸w przynios艂y tysi膮ce nowych Tu艂aczy. Akcja „Burza” na wschodnich terenach Rzeczypospolitej (od Wilna, Nowogr贸dka, R贸wnego, 艁ucka, Lwowa i Stanis艂awowa, poprzez Rzesz贸w, Lublin, Bia艂ystok) i jej kulminacja, czyli Powstanie Warszawskie, przynios艂y nowe cierpienia. 呕o艂nierze odtworzonych Polskich Si艂 Zbrojnych w kraju byli wywo偶eni do oboz贸w sowieckich (najliczniej do Borowicz), lub aresztowani przez ubecj臋, enkawudzist贸w, milicj臋 i s膮dy ludowego WP (K膮kolewnica Wschodnia), wi臋zieni w poniemieckich obozach koncentracyjnych (np. na Majdanku).

Powsta艅cy Warszawscy trafili do niemieckich oflag贸w, aby - po ich opuszczeniu - dosta膰 si臋 do Polskich Si艂 Zbrojnych na Zachodzie. Po zako艅czeniu wojny niekt贸rzy z nich wracali. Ci ze wschodu oczekuj膮c wybawienia z nieludzkiej ziemi. Ci z zachodu, gdy偶 t臋sknota za rodzin膮 i ojczyzn膮 by艂a wi臋ksza ni偶 strach przed niepewnym losem. (...)"

Materia艂y pochodz膮 ze stony organizatora projektu. Wi臋cej informacji na www.rokzolnierzytulaczy.pl

Zapraszamy na wystawy w Muzeum Miasta Mys艂owice od 22 kwietnia.

powr髏